KONCEPCJA BUDYNKU KANAŁÓW INFORMACYJNYCH TVP

  • Termin realizacji: 2015
  • Klient :
  • Status :Praca konkursowa
  • Lokalizacja : Warszawa
IDEA

Telewizja Polska to ikona medialna w Polsce – firma o długiej tradycji i utrwalonej reputacji.

Unikając bezpośrednich analogii postanowiliśmy stworzyć obiekt o prostej, czytelnej i wyrazistej formie.

Kompozycję wertykalną stanowi korpusu główny i wskazana w planie dominanta. Styk dwóch zasadniczych części tworzy symboliczną bramę wprowadzającą w medialny świat.

Kompozycję horyzontalną stanowi baza budynku przeszklona całkowicie transparentnym szkłem oraz kondygnacje zwieńczające przechodzące w wieżę dominanty. Kondygnacja zwieńczająca jest także dachem nad placem wejściowym przechodzącym płynnie w multimedialną agorę.

Homogeniczność budynku uzyskaliśmy dzięki zastosowaniu podwójnej szklanej fasadzie zamykającej wszystko w spójną całość.

Parter budynku pomyślany został jako jedna wspólna przestrzeń – plac, agora, centrum życia telewizji – ogniskująca komunikację, ruch, pracę, i odpoczynek, wydarzenia i przekaz multimedialny. To platforma wizualnie otwarta dla publiczności. Ulokowane na niej studia owinięte zostały siatką LEDową (TRAXON) pozwalającą wyświetlać dowolne obrazy zarówno konkretnych przekazów telewizyjnych jak i abstrakcyjne tło. Podwójna, szklana elewacja, wykonana z jednakowych elementów umożliwia pełną transparentność tej części. Może kształtować jej wyrazu przez zmianę kolorystyki i intensywności oświetlenia.

Cały ten spektakl życia budynku widoczny będzie z zewnątrz.

ARCHITEKTURA

Projektując budynek założyliśmy zastosowanie materiałów nowoczesne, ekologiczne, energooszczędne rozwiązania w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Chcielibyśmy zastosować najlepsze rozwiązania techniczne i technologiczne uwzględniające ekonomikę realizacji i użytkowania obiektu, a w szczególności koszty eksploatacji.

Bryła budynku jest prosta, spójna i czytelna.

Cały budynek jest okryty szklaną fasadą nadającą homogeniczny, skończony charakter. Z zewnątrz daje to jednorodną strukturę od wewnątrz mamy nieograniczony widok.

Zastosowaliśmy samomyjące szkło o różnym stopniu transparentności. Na dole budynku i w studiu panoramicznym jest to szkło całkowicie przezroczyste dające swobodny kontakt otoczenia i wnętrza budynku. Pozostała część okryta jest szkłem z nadrukiem dającym od środka swobodny widok od zewnątrz jednak zabezpieczającym przed nadmiernym nasłonecznieniem.